JITROCEL / Tommy Burghardt

Tommy má diagnostikované vývojové onemocnění mozku s názvem Lissencefalia/Pachygyria. Jedná se o poruchu tvorby šedé hmoty. Následkem toho výrazně zaostává ve svém vývoji, má dyskinetickou formu DMO a několik dalších přidružených diagnóz. Vlivem toho má Tommy poškozené centrum rovnováhy a koordinace, neumí chodit, sám se nepostaví, nemluví, ručky používá velmi omezeně, sám se nenají, nemá vyvinutou jemnou motoriku a porušenou senzoriku. Je plně odkázaný na péči svých rodičů.

I přes negativní prognózy se stále vyvíjí dopředu a stále nám dokazuje, že má chuť do života a že všechen čas a energii, co mu věnujeme, přináší výsledky. Tommy je stále vysmátý, plný elánu a denně nám dělá radost svou vytrvalostí a smíchem, kterým nám dává najevo radost ze života a lásku.


Původní prognózy zněly dost negativně, ale my jsme nepodlehli smutku, ale naopak vyrazili do boje proti nepřízni osudu a náš vysmátý syn je důkazem, že když člověk chce a věří, zázraky přicházejí.

Díky pravidelné rehabilitaci a podpůrným terapiím se nám dříve ležící dítě začíná stavět na nožičky a pomalu trénujeme chůzi v chodítku.


Navštěvujeme celou řadu specialistů z oblasti logopedie, fyzioterapie, neurologie, speciální pedagogiky, psychologie, zrakové terapie aj. Protože je Tommy dosud malý, je největší možnost plasticity mozku právě teď. Jeho pokroky mluví za vše. Není bohužel v našich silách Tommymu zabezpečit úhradu a doplatky všech vhodných pomůcek pro jeho motorický rozvoj a stimulaci, ale hlavně rehabilitačních pobytů a speciálních podporujících terapií na stimulaci nervového systému, které jsou velmi nákladné a nejsou hrazené zdravotní pojišťovnou. Pravidelně sháníme prostředky na intenzivní neuro-rehabilitační pobyty, které stojí okolo 150 000 Kč ročně podle zařízení a intenzity cvičení (Jitrocel, Klimkovice, Arcada, Svetielko). Čím více a častěji cvičíme, tím dále se posouváme. Tomiček se za 4 roky cvičení naučil sám sedět, pohybovat po zemi, výrazně se zpevnil a z ležícího dítěte se stává človíček, co nevydrží minutu na jednom místě, stále něco objevuje a potřebuje být v pohybu. Postupně je čím dál víc motivován k tomu se postavit. Začal se zajímat o věci i lidi okolo sebe a to je přesně okamžik, na který jsme čekali. Komplex terapií, které se synem absolvujeme, není bohužel hrazen pojišťovnami, i když mu tak moc pomáhají. Všechno musíme platit z vlastních peněz, úspor nebo s pomocí nadací.


Péče o syna je velmi náročná, ale všechny jeho pokroky a šťastný úsměv stojí za to. Prosím, pomozte nám posouvat našeho andílka ve vývoji.


Děkujeme z celého srdce za jakoukoliv pomoc a podporu.

Pomoc pro Tomička

Bankovní spojení - FIO banka, a.s.,
č. účtu: 2600983900/2010
VS: 2009011

Tommy Burghardt
TOPlist